Jak jeździć na wakeboardzie? Poradnik dla początkujących

kwi 27, 2024

Wakeboarding to dynamiczny sport wodny, który przyciąga coraz większą liczbę entuzjastów na całym świecie. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na desce, ten poradnik powstał właśnie dla Ciebie! Pomoże Ci on zdobyć niezbędną wiedzę w zakresie stawiania pierwszych kroków w świecie wake’a.

Na czym polega wakeboarding?

Wakeboarding to połączenie surfingu, nart wodnych i snowboardingu, które daje możliwość pływania i wykonywania akrobacji na desce. Główną cechą charakterystyczną tego sportu jest to, że deska, na której stoisz, holowana jest przez łódź lub wyciąg, podczas gdy Ty trzymasz się drążka podczepionego do liny.

Podstawową zasadą wakeboardingu jest utrzymywanie równowagi na desce i powierzchni wody, wykorzystując falę lub ruch wyciągu do wykonywania trików i akrobacji, a także poprawne wykonywanie manewrów, takich jak skręty i obroty.

Wake to jedna z najszybciej rozwijających się wodnych dyscyplin i świetna zabawa dla osób w każdym wieku.

Co jest potrzebne do uprawiania wakeboardingu?

Aby zacząć przygodę z wakeboardingiem potrzebujesz kilku niezbędnych rzeczy. Wszystkie możesz oczywiście wypożyczyć. Na początku swojej drogi nie musisz więc inwestować pieniędzy w zakup kosztownego sprzętu, bo wystarczy go po prostu wynająć.

Umiejętność pływania będzie jednak bardzo pożądana, by czas spędzony w wodzie nie wiązał się ze stresem i zagrożeniem utraty zdrowia lub życia. Elementami, które umożliwią Ci pierwszy trening wake’a są następujące sprzęty:

 • Deska (wakeboard) – to główne narzędzie do uprawiania tego sportu. Deski wakeboardowe są zazwyczaj krótsze i szersze niż deski snowboardowe, z większymi wiązaniami do umocowania stóp.
 • Buty z wiązaniami – specjalne buty z wiązaniami, które mocuje się do deski. Umożliwiają one stabilne trzymanie stóp podczas pływania. Muszą być wygodne i dobrze dopasowane do Twoich stóp, aby zapewnić kontrolę i bezpieczeństwo.
 • Kamizelka ratunkowa – jest to niezwykle ważny element bezpieczeństwa. Kamizelka ratunkowa zapewnia pływającemu podparcie i pomaga mu utrzymać się na wodzie w przypadku upadku.
 • Kask – noszenie kasku jest zalecane, zwłaszcza dla początkujących i podczas wykonywania skomplikowanych tricków. Przedmiot ten chroni głowę przed urazami w przypadku uderzenia o taflę wodę lub przeszkody.

Pierwsze lekcje – na co należy zwrócić uwagę?

Nauka jazdy to dobra zabawa, ale też wyczerpujące wyzwanie. Miej tego świadomość i nie zrażaj się w przypadku początkowych niepowodzeń. Zaawansowani wake’owcy wykonują różne triki, które wyglądają na potencjalnie proste, ale uwierz, że minię trochę czasu, zanim opanujesz podstawy tego sportu. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy przyjdzie czas na pierwszą lekcję?

 • Pozycja na wodzie – wszystko zaczyna się od odpowiedniej pozycji na wodzie. Połóż się na tylnej części ciała w wodzie, zegnij kolana blisko klatki piersiowej. Deskę trzymaj w pozycji poziomej.
 • Wstawanie i jazda – teraz czas, aby wstać na deskę. Trzymaj wakeboard przed sobą i cały zgięte kolana blisko klatki piersiowej. Gdy poczujesz lekkie szarpnięcie drążka, spróbuj stopniowo podnosić się na ugiętych kolanach i jednocześnie lekko zmieniaj kierunek deski w pozycję pionową. Twój korpus powinien pozostać lekko wygięty do przodu. Upewnij się, że ciężar Twojego ciała jest równomiernie rozłożony na obu nogach.
 • Trzymanie równowagi – kiedy wstaniesz na desce, staraj się utrzymać równowagę, trzymając obie ręce na uchwytach drążka. Unikaj gwałtownych ruchów ciała – płynne ruchy pomogą Ci zachować równowagę.
 • Podstawowe manewry – początkujący powinni nauczyć się podstawowych manewrów, takich jak zmiana krawędzi, aby sterować i utrzymywać równowagę. Aby zmienić krawędź, przesuń wagę ciała na piętach, aby zmienić kierunek jazdy.
 • Upadki – nie bój się upadków, ponieważ są one częścią procesu nauki. Upadając, staraj trzymać się drążka, aby było Ci łatwiej wrócić do pozycji stojącej.
 • Komunikacja – ważne jest, aby słuchać wskazówek instruktora i na bieżąco dostosowywać swoje działania do jego uwag.
 • Czas – bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się, jeśli nie odnosisz od razu sukcesów. Każda osoba uczy się w swoim tempie, więc nie porównuj się do innych.
 • Pamiętaj o bezpieczeństwie – bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli czujesz się zmęczony lub kontuzjowany, zakończ jazdę i odpocznij.

Rozpocznij przygodę z nową zajawką w Summer Playground!

Czas wskoczyć na deskę i poczuć dreszcz adrenaliny! W parku wodnym Summer Playground, który znajduje się tuż pod Warszawą, czeka na Ciebie niezapomniana przygoda na wodzie. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy chcesz udoskonalić swoje umiejętności, nasi doświadczeni instruktorzy są gotowi pomóc Ci w osiągnięciu mistrzostwa na wodzie. Zapraszamy osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież oraz dorosłych!

Szukasz pomysłu na aktywny weekend z rodziną i zjajomymi?

Nie zwlekaj – zarezerwuj miejsce już dziś!