Jaką deskę SUP wybrać?

kwi 25, 2024

Stand-up Paddleboarding staje się coraz popularniejszy, przyciągając entuzjastów aktywności na wodzie z całego świata. Ta wszechstronna forma rekreacji zapewnia nie tylko doskonałą zabawę, ale także świetną formę ćwiczeń i możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jednym z najważniejszych kroków na drodze do czerpania radości z tego sportu jest wybór odpowiedniej deski SUP. Ale jak się okazuje, wybór ten może być całkiem przytłaczający dla początkujących.

Wśród wielu rodzajów, modeli i rozmiarów, znalezienie deski, która będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb, może być trudne. Zapoznaj się więc z naszym przewodnikiem, by w momencie wyboru wiedzieć na co się zdecydować!

Deski SUP – jakie są rodzaje?

Deski SUP różnią się między sobą kształtem, wielkością i przeznaczeniem. Możemy je podzielić w następujący sposób:

All-around SUP (uniwersalna deska SUP)

Deski SUP typu allaround są przeznaczone do różnych rodzajów aktywności na wodzie. Posiadają wszechstronny kształt, który zapewnia stabilność i łatwość prowadzenia. Uniwersalna deska jest idealna do rekreacyjnego pływania, wycieczek po jeziorach, spływów rzecznych, surfowania na falach o niewielkim rozmiarze i ćwiczeń fitness na wodzie.

Cechy:

 • stabilna i łatwa w prowadzeniu,
 • wszechstronna i dostosowana do różnych warunków wodnych,
 • często wybierana przez początkujących.

Touring SUP (deska do wypraw)

Deski SUP typu touring do wypraw mają zwykle dłuższy kształt i ostrzejsze linie niż uniwersalna deska, co sprawia, że są szybsze i bardziej skuteczne w dłuższych dystansach. Ta odmiana jest więc idealna do długich wycieczek po jeziorach, morzach i oceanach.

Cechy:

 • dłuższa i węższa niż deska all-around,
 • bardziej aerodynamiczny kształt, co ułatwia przemieszczanie się na długich odległościach,
 • często wyposażona w systemy mocowania ładunku, takie jak elastyczne pasy i siatki.

Surf SUP (deska do surfowania)

Deska SUP do surfowania ma zazwyczaj kształt zbliżony do kształtu desek surfingowych, dzięki czemu nadaje się do surfowania na falach. Jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą połączyć SUP z surfingiem i cenią sobie bardziej wyczynową aktywność na wodzie.

Cechy:

 • surf to krótsze deski i bardziej zwrotne odmiany niż deski do pływania rekreacyjnego,
 • zazwyczaj wyposażona w ostrzejsze krawędzie i konstrukcję, aby umożliwić łatwe manewrowanie na falach,
 • często wybierana przez bardziej zaawansowanych użytkowników.

Racing SUP (deska do wyścigów)

Deski typu race do wyścigów są długie, wąskie i aerodynamiczne, zapewniając szybką i skuteczną płynność. Idealne do rywalizacyjnego SUP, takiego jak maratony na wodzie.

Cechy:

 • długa, wąska i lekka,
 • zaprojektowane dla maksymalnej prędkości i wydajności,
 • wymaga zaawansowanej techniki pływania SUP.

WindSUP (deska windsurfingowa)

Deski WindSUP łączą w sobie cechy uniwersalnej deski SUP i deski windsurfingowej, co pozwala na korzystanie z nich zarówno podczas wiosłowania, jak i żeglowania na wietrze. To dobry wybór dla osób, które chcą mieć możliwość jednoczesnego żeglowania i pływania na desce SUP, nie mając na przykład dostępu do klasycznych desek przeznaczonych do windsurfingu.

Cechy:

 • zwykle wyposażone w specjalny uchwyt żagla windsurfingowego, umożliwiający jego mocowanie,
 • stabilna i wszechstronna, jak allaround SUP, ale z możliwością dołączenia żagla.

Yoga SUP (deska do jogi)

Yoga to szeroka deska SUP, cechująca się stabilnością i zapewniająca dużą, płaską powierzchnię do praktykowania jogi na wodzie. Sprawdza się również w przypadku ćwiczeń fitness i medytacji.

Cechy:

 • bardzo szeroka i stabilna,
 • zwykle posiada wygodne uchwyty lub systemy kotwiczenia maty do jogi,
 • pomaga w rozwijaniu równowagi i siły.

Deski SUP wieloosobowe

Wieloosobowe deski SUP są zaprojektowane tak, aby mogły pomieścić więcej niż jedną osobę. Są to większe i bardziej stabilne deski, które mogą być używane przez dwie lub więcej osób jednocześnie. Perfekcyjne dla rodzin, grup przyjaciół lub do użytku komercyjnego, na przykład wypożyczalni na plaży.

Cechy:

 • bardzo szerokie i stabilne,
 • zwykle wyposażone w dwa lub więcej uchwytów do wioślarzy,
 • wieloosobowe deski SUP są doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą cieszyć się doświadczeniem SUP w grupie, na przykład podczas rodzinnych wycieczek.

Jaka deska SUP dla początkującej osoby?

Jak wybrać deskę SUP dla początkującej osoby? Jeśli chodzi o typ, to specjaliści rekomendują odmianę desek SUP allaround. Ten typ deski jest stabilny, łatwy w prowadzeniu i nadaje się do różnych aktywności na wodzie, co umożliwia nowicjuszowi rozwijanie swoich umiejętności i doświadczenie różnych rodzajów pływania.

Warto poradzić się eksperta w omawianej dziedzinie, by odpowiednio dobrać długość deski oraz jej nośność. Wybór deski SUP powinien być szczegółowo przemyślany, by mogła służyć jak najdłużej.

Rozpocznij swoją przygodę z SUP-em z summerplay.pl!

Rozpoczęcie przygody z pływaniem na desce SUP w Summer Playground jest doskonałym pomysłem dla początkujących adeptów tego sportu. Nasz park wodny oferuje doskonałe warunki do nauki, dzięki świetnym warunkom i doświadczonej kadrze. Instruktorzy są bardzo pomocni, co sprawia, że nauka jest przyjemna i bezpieczna.

Dodatkowo, w parku wodnym Summer Playground można wynająć deski SUP oraz poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa, co czyni nasze miejsce idealną przestrzenią dla osób chcących rozpocząć swoją wodną pasję.

Szukasz pomysłu na aktywny weekend z rodziną i zjajomymi?

Nie zwlekaj – zarezerwuj miejsce już dziś!