Gdzie warto pojechać nad jezioro w Polsce? Jeziora wokół Warszawy i nie tylko

mar 13, 2024

W sercu Polski, otoczone malowniczymi krajobrazami i spokojem natury jeziora, stanowią idealny azyl od miejskiego zgiełku. Dla mieszkańców Warszawy i okolic, poszukiwanie oazy spokoju nad jeziorem staje się nie tylko ucieczką od codziennego życia, ale także możliwością odkrycia uroków przyrody w najbliższym otoczeniu.

Przygotuj się więc na wirtualną wyprawę po tych urokliwych zakątkach, gdzie natura splata się z rekreacją, tworząc idealną scenerię dla letnich przygód nad polskimi jeziorami.

Jezioro Słopsk

Na północnym brzegu jeziora Słopsk czekają różnorodne atrakcje dla miłośników wypoczynku nad wodą. Na zachodnim brzegu znajduje się urokliwa plaża wypoczynkowa, natomiast w jego wschodniej części rozwinięty został kompleks Summer Playground. To idealne miejsce by spędzić niezapomniane wakacje nad jeziorem w pięknych okolicznościach przyrody

Summer Playground oferuje liczne atrakcje, w tym największy w Polsce wodny tor przeszkód, który stanowi jedyną w swoim rodzaju rozrywkę dla odwiedzających. To jednak tylko wierzchołek wszystkich atrakcji, ponieważ miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z toru wakeboardowego, skimboardingu, nowoczesnego flyboardu lub aquazorbingu, czyli chodzenia po wodzie w dmuchanej kuli. Dla tych, którzy preferują spokojniejsze zajęcia, dostępna jest możliwość podziwiania przyrody poprzez pływanie na desce SUP.

Na plaży czeka bogato wyposażony Beach Bar, który oferuje orzeźwiające napoje, a także zielona strefa relaksu, nazywana również strefą ciszy, dla tych, którzy pragną oderwać się od zgiełku miasta.

Dodatkowo, kompleks Summer Playground zapewnia plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej oraz stoły do gry w ping ponga, co sprawia, że jest to miejsce pełne różnorodnych atrakcji dla osób w każdym wieku.

Jezioro Czerniakowskie

Jezioro Czerniakowskie to urokliwe miejsce w samym sercu Warszawy, znajdujące się na terenie dzielnicy Mokotów. To popularny obszar rekreacyjny, przyciągający zarówno mieszkańców, jak i turystów, zwłaszcza podczas ciepłych dni. Jego atrakcyjność zwiększa malownicza okolica oraz liczne możliwości aktywnego wypoczynku.

Jezioro oferuje malownicze promenady wzdłuż brzegu, idealne do spacerów i relaksu. Te miejsca są często wybierane przez mieszkańców stolicy jako doskonałe środowisko do odpoczynku i kontaktu z naturą. Spacerując po brzegu jeziora, można cieszyć się spokojem i przyrodą, z dala od zgiełku miejskiego. Aktywny wypoczynek nad jeziorem Czerniakowskim obejmuje możliwość wypożyczenia kajaków na spływy kajakowe, czy też rowerów wodnych.

Jezioro Powsinkowskie

Usytuowane na północ od Warszawy jezioro Powsinkowskie zachwyca swoim otoczeniem pełnym zieleni i lasów. Jego główne atrakcje to urokliwe piaszczyste plaże i kąpieliska, tworzące doskonałe miejsce do rodzinnych pikników oraz spokojnych spacerów nad brzegiem wody.

Dodatkowo, okoliczne lasy stwarzają doskonałe warunki do pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek, umożliwiając zacieśnianie kontaktu z naturą.

Jezioro Rokola

Zlokalizowane w Otwocku Wielkim jezioro Rokola, zyskało od 2021 roku nową atrakcję w postaci kameralnej plaży, która została stworzona dzięki staraniom lokalnej społeczności. Malownicze widoki, wydzielone miejsce na ognisko, czysta woda w jeziorze czy liczne miejscówki dla wędkarzy to tylko niektóre zalety tego miejsca.

Jezioro Rokola wyróżnia się nie tylko jako miejsce rekreacyjne, ale również ze względu na swoje historyczne otoczenie. W bezpośrednim sąsiedztwie akwenu znajduje się pałac, który pełni rolę centrum kulturalnego. To idealne miejsce dla miłośników historii, którzy mogą uczestniczyć w fascynujących wydarzeniach odbywających się w urokliwym otoczeniu pałacu.

Jezioro Zegrzyńskie

Akwen ten znajduje się w Serocku i jest uważany za jedną z największych atrakcji wypoczynkowych Mazowsza. Turyści znajdą tu wokół jeziora miejsca noclegowe, sale konferencyjne, bogatą ofertę gastronomiczną oraz miejsca do uprawiania sportu i rekreacji. Jezioro jest popularnym miejscem dla miłośników sportów wodnych, a swoją ofertę proponują wypożyczalnie sprzętów wodnych czy liczne ośrodki wypoczynkowe.

Równie liczne plaże i kąpieliska przyciągają plażowiczów na rodzinne pikniki. Na jeziorze Zegrzyńskim organizowane są rejsy statkami pasażerskimi, co daje okazję do podziwiania okolicznej przyrody. Wokół akwenu znajdują się obszary zielone i parki krajobrazowe, oferujące ścieżki spacerowe i rowerowe.

Najpiękniejsze jeziora niesąsiadujące z Warszawą

Mazury, czyli Kraina Tysiąca Jezior, liczne pojezierza, Bory Tucholskie czy bogaty zbiór jezior z województwa lubuskiego, to tylko niektóre zakątki kraju, do których również warto się udać w poszukiwaniu relaksu, atrakcji i możliwości uprawiania sportów wodnych. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze i najciekawsze jeziora oddalone od stolicy.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to obszar na północnym wschodzie Polski, znany z malowniczych jezior, lasów i licznych atrakcji turystycznych. W jej skład wchodzi wiele akwenów, z których niektóre są szczególnie popularne. Oto kilka z nich:

 • Jezioro Śniardwy – największe jezioro na terenie Polski. Znane również jako Śniardwy Wielkie, jest popularnym miejscem dla żeglarzy i miłośników wodnych atrakcji.
 • Jezioro Mamry – drugie co do wielkości jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Znane jest z licznych zatok i półwyspów, co czyni je atrakcyjnym miejscem dla wodnych wypraw.
 • Jezioro Niegocin – jedno z największych jezior w tej krainie. Charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą i pięknym otoczeniem.
 • Jezioro Tajty – popularne wśród żeglarzy i wędkarzy jezioro z licznymi przystaniami jachtowymi.
 • Jezioro Święcajty – akwen położony na północ od Giżycka, znany z urokliwego krajobrazu i dostępności na nim sportów wodnych.
 • Jezioro Kisajno – jezioro o zróżnicowanym krajobrazie i dostępie do różnorodnych atrakcji.
 • Jezioro Bełdany – duże jezioro na północy Mazur, popularne wśród żeglarzy i turystów.

Powyższe jeziora stanowią jedynie fragment bogactwa wodnego Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, która przyciąga turystów swoją przyrodą, sportami wodnymi, a także ciekawą ofertą turystyczną i kulturalną.

Pojezierze Kaszubskie

Pojezierze Kaszubskie to obszar w północnej Polsce, charakteryzujący się bogactwem jezior, lasów i pagórkowatej rzeźby terenu. W jego skład Pojezierza Kaszubskiego wchodzi wiele jezior, z których niektóre są szczególnie znane:

 • Jezioro Wdzydze – jedno z największych jezior na Pojezierzu Kaszubskim, znane z malowniczego położenia i licznych wysp.
 • Jezioro Ostrzyckie – popularne jezioro w regionie, otoczone lasami i pagórkowatym terenem.
 • Jezioro Raduńskie – kolejne z pięknych jezior kaszubskich, cieszące się popularnością wśród miłośników przyrody i spokoju.

Pojezierze Gnieźnieńskie

Pojezierze Gnieźnieńskie to obszar położony w centralnej Polsce, wokół miasta Gniezno. Jest to region o urozmaiconej rzeźbie terenu, gdzie liczne jeziora stanowią istotny element krajobrazu. Poniżej przedstawiam kilka jezior wchodzących w skład Pojezierza Gnieźnieńskiego:

 • Jezioro Powidzkie – największe jezioro na Pojezierzu Gnieźnieńskim, popularne wśród żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Posiada malownicze plaże i liczne ośrodki wypoczynkowe.
 • Jezioro Żnińskie Małe – akwen leżący na terenie miasta Żnin cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów motorowodnych.
 • Jezioro Skrzynka – akwen połączony z jeziorem biskupińskim.
 • Jezioro Słupeckie – jedno z mniejszych jezior, ale atrakcyjne ze względu na swoje spokojne otoczenie i możliwości rekreacyjne.
 • Jezioro Wierzbiczany – położone na zachód od Gniezna, otoczone zielonymi terenami, idealne na spacery i pikniki.

Pojezierze Iławskie

Pojezierze Iławskie to obszar geograficzny położony w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Region ten charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem, a jeziora są jednym z głównych elementów tego obszaru. Oto kilka z nich:

 • Jezioro Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce, położone w zachodniej części Pojezierza Iławskiego. Znane z licznych zatok, wysp i możliwości rekreacyjnych.
 • Jezioro Drwęckie – duże jezioro, położone na wschód od Iławy, znane z pięknych krajobrazów i możliwości wędkowania.
 • Jezioro Szymbarskie – mniejsze jezioro, położone na południe od Iławy, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Inne, warte odwiedzenia pozycje na terenie naszego kraju to między innymi: Jezioro Nyskie, Jezioro Białe, Jezioro Czorsztyńskie, Jezioro Solińskie, Jezioro Lubie, Jezioro Łebsko, Jezioro Okonińskie, Jezioro Wojnowskie, Jezioro Budzisławskie czy Jezioro Kłodno.

Podsumowanie

Polskie jeziora oferują bogactwo doznań dla wszystkich miłośników natury i aktywnego stylu życia. Jeziora to nie tylko doskonałe miejsce na wakacje czy kąpiel. To także prawdziwe centra rekreacyjne, spełniające oczekiwania każdego, kto poszukuje różnorodnych przeżyć, a dodatkowo chce w pełni cieszyć się urokami natury i otoczeniem malowniczej przyrody.

Szukasz pomysłu na aktywny weekend z rodziną i zjajomymi?

Nie zwlekaj – zarezerwuj miejsce już dziś!